פמילי אופיס – חקר מקרה. הכנה לפרישה והעברת עושר בין דורית.

זוג לקוחותיי שפנו לקבלת שירות פמילי אופיס ותכנון פיננסי, הגבר בן 65, שכיר בכיר מזה שנים רבות והאישה בת 64, אינה עובדת. לזוג 3 ילדים נשואים ו- 3 נכדים, הקטן מבניהם בן 3 חודשים.

ברשות המשפחה בית גדול ומשק לא פעיל במושב בשפלה בו הם מתגוררים, ללא השקעות נדל"ן נוספות. כמו כן לבעל יש חיסכון פנסיוני בן 6 מיליון ₪ בקופות וותיקות מבטיחות תשואה וכן נכסים פיננסים נוספים וחיסכון בקופות גמל והשתלמות בסך כ – 4 מיליון ₪. הוצאות המשפחה השוטפות עומדות על כ- 33,000 ₪ לחודש.

מבין הסוגיות הראשונות שעלו במהלך שירות הפמילי אופיס ופגישותינו השוטפות עלה נושא ביצוע חישוב ההכנסות למשפחה בעת פרישת הבעל.

למשפחה לא קיימות הכנסות פאסיביות ולכן כדי לעמוד בצפי הוצאות של 33,000 ₪ לחודש, העריכו בני הזוג כי יאלצו להמיר לקצבה את כל החסכונות הפנסיוניים שלהם אשר מנוהלים בפוליסות עדיף מבטיחות תשואה, ללא תום תקופה.

בחישובים שביצענו בהנחת פרישה בגיל 70 של הבעל, מצאנו כי אין צורך למשוך את כל הכספים הצבורים בפוליסות. ההמלצה הייתה לבצע משיכה חלקית רק של כספי הפיצויים כקצבה, אפשרות אליה לא היו מודעים בני הזוג. בשלב השני של הניתוח, נעזרנו בחברה חיצונית לבדיקת הכספים שהופקדו לאורך השנים בפוליסות, צביעתם וסידורם כראוי. לאחר קבלת תוצאות בדיקה זו, נמצאו מספר תקלות וחוסר של כ – 50,000 ₪ שפעלנו, עבור בני הזוג, לקבלם מחברת הביטוח. במקביל עודכן סטאטוס הפיצויים לקצבה בכל הפוליסות.

הסתיים שלב הניתוח ועברנו להמלצות- בני הזוג קיבלו את עצתנו והשקיעו במספר השקעות מניבות בתחום הנדל"ן, לטובת ייצור הכנסה פאסיבית מהכספים שאינם בקופות. כמו כן, המלצנו לבצע חלק מהשקעות אלו באמצעות מינוף חלק מהכספים הקיימים שבקופות הגמל וההשתלמות.

התוצאות של מהלך זה – ביצענו חישוב לגבי קצבה אפשרית מהפוליסות ומצאנו שניתן למשוך סכום של כ – 21,000 ₪ לחודש, במיסוי מינימאלי. בתוספת קצבה בת כ- 5,000 ₪ מביטוח לאומי, נותר פער של כ- 7,000 ₪ להשלמה באמצעות השקעות מניבות. פער זה נסגר כאמור, עם אימוץ המלצותינו תוך שימוש במינימום נכסים קיימים וכן תוך תכנון מס המתאים לצרכי המשפחה. כספי התגמולים נשארו בפוליסות וחלקם יעברו, כחלק מתכנון העברת העושר של בני הזוג, לדור הבא במעטפת שתאפשר שימורם במינימום תשלום מס.

אימוץ ההמלצות ע"י בני הזוג וביצוען על ידינו אינו סוף הסיפור- לאחר ביצוע ההשקעות והתכנון לפרישה, עולה הצורך להבטיח משפטית את מילוי רצונותיהם של בני הזוג במקרה של נבצרות או פטירה. לצורך כך נפגשנו עם עורך דין המתמחה בתהליכי ייפוי כוח מתמשך וצוואות ובמשך מספר חודשים ביצענו חשיבה לגבי כל תרחיש, סיכון והעברת הרכוש לילדים. בני הזוג בסיוענו, הכינו הנחיות וחתמו על המסמכים המתאימים להבטחת רצונותיהם ההדדיים בעודם החיים וכן לאחר מכן.

בצוואה ההדדית החדשה, נקבע מנגנון שיבטיח שלא ישולם כמעט מס על העיזבון. לאחר התייעצות עם עו"ד המומחה במשקים חקלאיים, נמצא מנגנון שיבטיח כי העברת המשק לבן תתבצע ללא מיסוי. או אז תבוצע חלוקת שאר הכספים ע"י מנגנון איזון בין שאר הילדים וללא הוספת כספים חיצוניים. את שאר הכספים יקבלו הילדים והנכדים בחלקים שווים.

ברק אצילי, מתכנן פיננסי מקבוצת "דה סרוויס", פמילי אופיס, תכנון פיננסי וניהול עושר.

כתבות נוספות

06.07.2022

השפעות אינפלציה על ערך הכסף

כתב : יובל בנסל

יובל בנסל, ראש מחלקת אנליזה ומחקר בדה סרוויס החל מתחילת השנה, האינפלציה חרגה אל מעבר רמת המטרה של רוב הכלכלות המפותחות בעולם, בנוסף לכלכלות מתפתחות רבות. גל עליית המחירים המתמשך

קרא עוד
02.06.2022

מחשבים מסלול מחדש: החשיבות של תכנון פיננסי בעקבות העלאת הריבית

כתב : The Service

לאחרונה הודיע בנק ישראל על העלאת הריבית במשק ל-0.75% וכלכלנים רבים מעריכים כי הריבית תגיע ל-1.5% במהלך 2023. העלאה זו מצטרפת להעלאות הריבית ברחבי העולם, ביניהן בבנק הפדרלי בארצות הברית,

קרא עוד
12.05.2022

מגמות מאקרו-כלכליות מרכזיות בארה"ב בשנת 2022

כתב : יובל בנסל

יובל בנסל, ראש מחלקת אנליזה ומחקר בדה סרוויס בחודשים האחרונים אנו עדים לשינויים משמעותיים שעוברת כלכלת ארה"ב, אשר עשויים להשפיע על תיקי השקעות בעלי חשיפה לארה"ב, וכן על השווקים בישראל

קרא עוד
לכל הכתבות