הכנה לפרישה והעברת עושר בין דורית- חקר מקרה

זוג לקוחותיי, הגבר בן 65, שכיר בכיר מזה שנים רבות והאישה בת 64, אינה עובדת. לזוג 3 ילדים נשואים ו- 3 נכדים, הקטן מבניהם בן 3 חודשים.

ברשות המשפחה בית גדול ומשק לא פעיל במושב בשפלה בו הם מתגוררים, ללא השקעות נדל"ן נוספות. כמו כן לבעל יש חיסכון פנסיוני בן 6 מיליון ₪ בקופות וותיקות מבטיחות תשואה וכן נכסים פיננסים נוספים וחיסכון בקופות גמל והשתלמות בסך כ – 4 מיליון ₪. הוצאות המשפחה השוטפות עומדות על כ- 33,000 ₪ לחודש.

מבין הסוגיות הראשונות שעלו במהלך פגישותינו השוטפות עלה נושא ביצוע חישוב ההכנסות למשפחה בעת פרישת הבעל.

למשפחה לא קיימות הכנסות פאסיביות ולכן כדי לעמוד בצפי הוצאות של 33,000 ₪ לחודש, העריכו בני הזוג כי יאלצו להמיר לקצבה את כל החסכונות הפנסיוניים שלהם אשר מנוהלים בפוליסות עדיף מבטיחות תשואה, ללא תום תקופה.

בחישובים שביצענו בהנחת פרישה בגיל 70 של הבעל, מצאנו כי אין צורך למשוך את כל הכספים הצבורים בפוליסות. ההמלצה הייתה לבצע משיכה חלקית רק של כספי הפיצויים כקצבה, אפשרות אליה לא היו מודעים בני הזוג. בשלב השני של הניתוח, נעזרנו בחברה חיצונית לבדיקת הכספים שהופקדו לאורך השנים בפוליסות, צביעתם וסידורם כראוי. לאחר קבלת תוצאות בדיקה זו, נמצאו מספר תקלות וחוסר של כ – 50,000 ₪ שפעלנו, עבור בני הזוג, לקבלם מחברת הביטוח. במקביל עודכן סטאטוס הפיצויים לקצבה בכל הפוליסות.

הסתיים שלב הניתוח ועברנו להמלצות- בני הזוג קיבלו את עצתנו והשקיעו במספר השקעות מניבות בתחום הנדל"ן, לטובת ייצור הכנסה פאסיבית מהכספים שאינם בקופות. כמו כן, המלצנו לבצע חלק מהשקעות אלו באמצעות מינוף חלק מהכספים הקיימים שבקופות הגמל וההשתלמות.

התוצאות של מהלך זה – ביצענו חישוב לגבי קצבה אפשרית מהפוליסות ומצאנו שניתן למשוך סכום של כ – 21,000 ₪ לחודש, במיסוי מינימאלי. בתוספת קצבה בת כ- 5,000 ₪ מביטוח לאומי, נותר פער של כ- 7,000 ₪ להשלמה באמצעות השקעות מניבות. פער זה נסגר כאמור, עם אימוץ המלצותינו תוך שימוש במינימום נכסים קיימים וכן תוך תכנון מס המתאים לצרכי המשפחה. כספי התגמולים נשארו בפוליסות וחלקם יעברו, כחלק מתכנון העברת העושר של בני הזוג, לדור הבא במעטפת שתאפשר שימורם במינימום תשלום מס.

אימוץ ההמלצות ע"י בני הזוג וביצוען על ידינו אינו סוף הסיפור- לאחר ביצוע ההשקעות והתכנון לפרישה, עולה הצורך להבטיח משפטית את מילוי רצונותיהם של בני הזוג במקרה של נבצרות או פטירה. לצורך כך נפגשנו עם עורך דין המתמחה בתהליכי ייפוי כוח מתמשך וצוואות ובמשך מספר חודשים ביצענו חשיבה לגבי כל תרחיש, סיכון והעברת הרכוש לילדים. בני הזוג בסיוענו, הכינו הנחיות וחתמו על המסמכים המתאימים להבטחת רצונותיהם ההדדיים בעודם החיים וכן לאחר מכן.

בצוואה ההדדית החדשה, נקבע מנגנון שיבטיח שלא ישולם כמעט מס על העיזבון. לאחר התייעצות עם עו"ד המומחה במשקים חקלאיים, נמצא מנגנון שיבטיח כי העברת המשק לבן תתבצע ללא מיסוי. או אז תבוצע חלוקת שאר הכספים ע"י מנגנון איזון בין שאר הילדים וללא הוספת כספים חיצוניים. את שאר הכספים יקבלו הילדים והנכדים בחלקים שווים.

ברק אצילי, מתכנן פיננסי מקבוצת "דה סרוויס"

כתבות נוספות

15.08.2019

הכנה לפרישה והעברת עושר בין דורית- חקר מקרה

כתב : ברק אצילי

זוג לקוחותיי, הגבר בן 65, שכיר בכיר מזה שנים רבות והאישה בת 64, אינה עובדת. לזוג 3 ילדים נשואים ו- 3 נכדים, הקטן מבניהם בן 3 חודשים. ברשות המשפחה בית

קרא עוד
07.08.2019

מקורות הכנסה לטובת פרישה- חקר מקרה

כתב : עו״ד רועי ששון

לקוחותיי, זוג כבני 70, הבעל מפרנס עיקרי והינו שכיר בעל שליטה, בעל משכורת גבוהה באופן משמעותי (מפרנס יחיד). במסגרת תכנון לקראת פרישה עתידית, בחנו יחד עם בני הזוג את הסוגיה

קרא עוד
09.07.2019

משמעות התכנון הפיננסי ויצירת ביטחון וודאות כלכלית- חקר מקרה

כתב : עופר שבח

זוג לקוחות אותם אני מלווה, נמצאים בשנות ה- 50 לחייהם. מאז היכרותנו עם בני הזוג, לפני מספר שנים, חזר והדגיש הבעל את רצונו לפרוש בגיל 60 ו"להתחיל ליהנות מהחיים". כחלק

קרא עוד
לכל הכתבות